Monday, December 5, 2011

Fala İnanma, Falsız da Kalma (Ya da İnan Lan.Banane)


İlk kahve falı baktırdığımda 18 yaşındaydım. Denyo bir arkadaşım tutup zorla götürdü Eyüp’te bir gecekonduya. Kadının her söylediği çıkıyormuş, vay efendim Sabancılar bile kadına geliyormuş. Sabancı neyin falına baktıracak usta? Adamlara çok zengin olacaksın desen; taşak mı geçiyorsun lan sen derler. Kahvemi içtim, kadın aldı eline fincanı:

-Adının harflerinde E olan birini unutamamışsın.

-Hımm. Ortaokulda Pelin diye bir kız vardı. Herhalde onu unutamadım. Tabii tabii kesin onu unutamadım.

-Sen çok zekisin ama derslerle pek aran yok (sen geri zekalısın diyecek hali yok)

-Haklısın abla. Helal olsun sana, her şeyi de takır takır biliyorsun.

-Çok güzel bir üniversite kazanıp, süper yüksek mevkilere geleceksin.

-Hay ağzından bal damlıyor ablacığım. Borcumuz ne kadar?

-50 ver, yeter.

Bir de astroloji falları var. Jüpiter, dünyaya yaklaşmış, bu hafta sıkıntılı geçecekmiş. Karıyı gören de falcı değil, Nasa’ da astronot zanneder. Hele tarot fallarından hiç bahsetmiyorum bile, kartların anlamları hazır. Bu kart iyilik, bu kart kötülük. Hayatın iyi geçecek, hadi kolay gelsin. Ücreti çıkışta ödersin.

-Kadın bana üniversiteyi kazanacaksın dedi, bak kazandım, her dediği çıkıyor.

-Ulan angut, seni 100 metreden gören inek olduğunu anlar zaten.

-Abi Selin’le sözleneceksin dedi, bak sözlendik.

-Oğlum Selin’den başka karı bakar mı sana bu tiple?

…gibi diyaloglarla eşime, dostuma akıl vermeye çalıştım ama fayda etmedi. Siz hiç bu zamana kadar “hayatın bom bok geçecek, yüzün gülmeyecek, ölene kadar sefalet çekeceksin” diyen falcı gördünüz mü? Ben size gitmeyin demiyorum, yine gidin ama fazla parçalanmayın. Misal bana verin 50 lira, 3 saat durmadan anlatayım.

Erkeklere;

-10 numara mala vuracaksın bu ay.

Kadınlara;

-Biscolata reklamındaki lavuklar sana çıkma teklif edecek; hangisini kabul edeceğini şaşıracaksın.

Geleceğinizle ilgili güzel şeyler duymak için para vermenize gerek yok gencolar. Kader kısmet bu işler. İyi o zaman; falcı sana çok zengin olacaksın dedi diye yan gelip yat, şimdiki kızla evleneceksin dedi diye hatunu her gün aldat. Nasıl olsa evleneceksin.

Hikayemizden çıkarılacak sonuç: Fala inanma, falsız da kal ama bizim bir Sakine Teyze var; her dediği çıkıyor kadinin valla...

2 comments:

  1. Staj yaptigim donemde cevremde konusulanlara ister istemez kulak misafiri oluyordum tabi. Bigun kahve icerlerken hadi fal bakayim dedim, duyduklarimi dallandirip budaklandirip sundum, arada basimi tuttum agir geliyor dedim. Adim falciya cikti. Herkes ayyy citlembik ne dese cikiyor demeye basladi. Cokeylenceliydi. Ahah.

    ReplyDelete
  2. aay! geçen ay gittim baktırdım fal, tarot falı süper şahane falan dediler. neyse adam hiç mi bi'şey bilemez! tutturamamasını geçtim yanlış şeyler iddia ediyo. neyse bayıldım parayı çıktım. sonr burda salaklığım devreye girdi. baktırmam lazım illai bi'daha bayılmam lazım para! işimi fala bağlamıltım o ara n'olucak bu işiin sonu falan diye :) neyse gittik başka bi'yere. uuuu söylediği her şey çıkıyodu. evetevet doğru, n'olucak sonra falan diye dinledim. sonuç: dediklerinin çıktığı falan yok!
    işin kötüsü ben de bi'de şu durum var; kahve falımda istediklerim çıkmayınca fincanı taştan oyasım bakana da tekme koyasım geliyo! oo yoo :))

    ReplyDelete